Llistat dels guanyadors dels Premis 30 d'Octubre de Salou

L’alcalde Pere Granados, junt amb el regidor de Serveis Culturals, Xavier Montalà, i la regidora de Serveis Educatius, Julia Gómez, va lliurar, ahir, a la tarda, els premis a les modalitats de fotografia, arts plàstiques, audiovisuals i literatura

Diari de Tarragona

Whatsapp
Un dels premiats en la nit d'aquest divendres, 5 de novembre.

Un dels premiats en la nit d'aquest divendres, 5 de novembre.

L’àrea de Serveis Culturals de l’Ajuntament de Salou va dur a terme ahir dijous, a la tarda, el lliurament de guardons de la XIX edició dels Premis 30 d’Octubre a la creativitat infantil i juvenil, en la què hi han participat uns 500 nens i joves del municipi, d’entre 6 i 21 anys. La presentació de l’acte va anar a càrrec de l’speaker Jordi Vinyoles.

En el decurs de l’acte, al qual hi va assistir l’alcalde de Salou, Pere Granados; el regidor de Serveis Culturals, Xavier Montalà; i la regidora de Serveis Educatius, Julia Gómez; es van donar a conèixer els guanyadors i guanyadores de les quatre modalitats que concorren: literatura -llengua catalana i castellana, i llengua anglesa-; arts plàstiques, fotografia i audiovisuals, en diverses categories.

Aquests grups són els següents: Categoria A, de cicle inicial (1r i 2n de primària); Categoria B, de cicle mitjà (3r i 4t de primària); Categoria C, de cicle superior (5è i 6è de primària); Categoria D, 1r i 2n d’ ESO (ensenyament secundari obligatori); Categoria E, 3r i 4t d’ ESO (ensenyament secundari obligatori); I Categoria F, 1r i 2n de Batxillerat i Cicles Formatius.

El lliurament dels premis es va fer en dos blocs: per una banda, les categories A, B i C; i, per l’altra, les categories D, E i F.

Entre els guanyadors/es, es van lliurar els següents premis: en les categories A i B, 6 bicicletes, 6 patinets, 4 lots de contes i 2 lots de colors. En les categories C i D, 7 tablets, 7 rellotges intel·ligents i 6 altaveus. Les categories E i F es van emportar vals econòmics bescanviables per productes electrònics i audiovisuals als comerços de Salou (Categoria E: 1r premi, 300 €; 2n premi, 200 €; i 3r premi, 150 €. I categoria F: 1r premi, 400 €; 2n premi, 300 €; i 3r premi, 200 €).

Cal recordar que, des de la primera edició, hi han participat ja 7.800 alumnes, que s’han endut un total de 79 bicicletes; 75 patins en línia, patinets; 40 lots de contes; 38 lots de colors; i 136 llibres electrònics, smartwatches, minicadenes, auriculars, altaveus i reproductors de mp3.

L’alcalde Pere Granados va destacar que "aquests premis van néixer al voltant d'una festa molt important per Salou i tots i totes vosaltres, el naixement com a municipi, amb personalitat jurídica pròpia". L'alcalde va afegir que "som un poble jove, dinàmic i en continu moviment", recordant que "Salou va néixer ara fa 1000 anys", i, per tant, "som un municipi modern, però amb una història mil·lenària".

En referència a aquests premis, va explicar que potencien "la creativitat infantil i juvenil, per tal de motivar, encara més, els nostres joves a que siguin creatius, una de les aptituds i actituds més importants que tenim les persones i que més ens ajuda en la nostra vida personal i, també, professional". Per últim, va agrair la implicació dels professors i professores, dels centres educatius, i dels pares i mares; així com la participació dels infants i joves.

Per la seva banda, el regidor de Serveis Culturals, Xavier Montalà, va felicitar tots els/les finalistes i participants per la feina feta, dient que "això no seria possible sense l'esforç i compromís de les escoles i del nostre jurat". També va manifestar la seva il·lusió i entusiasme pel fet de celebrar aquest acte, atès que "posa en valor tot el potencial que tenim al nostre municipi". "Després de 18 mesos, tornem a ser aquí", va assenyalar, i va afirmar que "el més important és que ens puguem retrobar, presencialment, i, un cop més, demostrar que, no només teniu moltíssima actitud, sinó que, cada any, aquesta, millora".

Tot seguit, l’alcalde, acompanyat del regidor Xavier Montalà, i de la regidora Julia Gómez, va lliurar els premis als guanyadors i guanyadores de l’edició d’enguany.

CATEGORIES A, B I C (DE 6 A 12 ANYS) Modalitat d’Arts Plàstiques

El jurat de la modalitat d’arts plàstiques ha estat presidit pel regidor de l’àrea, Xavier Montalà, i format per l’especialista en arts plàstiques a l’Institut Jaume I, Montserrat Martínez; l’artista visual, Eva Mar; i la mestra i monitora de l’Espai d’Infància Estació del Carrilet, Maite Castellanos de la Peña.

Els guanyadors i guanyadores han estat els següents:

  • 1r Premi Categoria A: a l’obra “Primavera”, de l’autor Ismael Navas Kuiper
  • 2n Premi Categoria A: a l’obra “El ritme de la música”, de l’autora Ares Valero Gatnau
  • 3r Premi Categoria A: a l’obra “Autoretrat Paul Klee”, de l’autora Marcela Sofía Mullor Rojas
  • 1r Premi Categoria B: a l’obra “Paint Drops Aliens”, de l’autor Javier Ramos Belmonte
  • 2n Premi Categoria B: a l’obra “Rain” de l’autora Elsie Belle Piper
  • 3r Premi Categoria B: a l’obra “Senefes de colors”, de l’autora Ruth Morillo Cano
  • 1r Premi Categoria C: a l’obra “L’home geomètric”, de l’autora Paula Tomàs Mercadé
  • 2n Premi Categoria C: a l’obra “Pumpkin Dots”, de l’autor Pau Prieto Gran        
  • 3r Premi Categoria C: a l’obra “Jardí en rosa”, de l’autora Arina Galliamova      

Modalitat de literatura – Llengua Catalana i Castellana

El jurat de la modalitat de literatura ha estat presidit pel regidor de l’àrea, Xavier Montalà; i format per Maria Ángeles Fernández (Mestra); Montserrat Rubinat (Mestra); Carme Arévalo (Mestra); Marisol Solano Làzaro (Responsable del Servei de Normalització Lingüística de Salou); Maria Victòria Domingo Masdéu (Bibliotecària Municipal de l’Ajuntament de Salou); i Inés Muñoz Suescun (Professora de Llengua i Literatura a l’INS Marta Mata).

Els guanyadors i guanyadores han estat els següents:

  • 1r Premi Categoria A: a l’obra “La Marieta i els seus piquets”, de l’autora Ona Espasa Borràs
  • 2n Premi Categoria A: a l’obra “La fada”, de l’autora Ushma Tallat Javaid Ilyas
  • 3r Premi Categoria A: a l’obra “Amor Inseparable”, de l’autora Emma Benítez Timofeeva
  • Menció especial categoria A: a l’obra “El nen perdut a l’illa”, de l’autor Pol González Morales
  • 1r Premi Categoria B: a l’obra “El meu lloc especial: Sant Antoni de Calonge”, de l’autora Paula Roqueta Safont
  • 2n Premi Categoria B: a l’obra “La Rosa Maria”, de l’autora María Díaz Piñero
  • 3r Premi Categoria B: a l’obra “L’Alberto al zoo màgic”, de l’autor Álvaro Beltrán Espadero
  • Menció especial categoria B: a l’obra “Els somnis perduts”, de l’autora Sara Laoouj Guirao
  • 1r Premi Categoria C: a l’obra “Quan trobo a faltar aquella ombra”, de l’autora Alba Rodrigo Iranzo
  • 2n Premi Categoria C: a l’obra “El follet roba puntets”, de l’autora Martina Carrillo Xifré
  • 3r Premi Categoria C: a l’obra “La festa dels contes”, de l’autora Marta Aliagas Cáceres

Modalitat de literatura – Llengua Anglesa

El jurat de la modalitat de literatura en llengua anglesa ha estat presidit pel regidor de l’àrea, Xavier Montalà; i format per Ana Maria Nieto Aparicio (Directora de l’Escola Oficial d’Idiomes i professora d’anglès); Neus Penalba Suárez (professora de l’Escola Oficial d’Idiomes i estudiant de doctorat en literatura); Alexis Beneito López (llicenciat en filologia anglesa i Coordinador de la Martina Kids&Us Salou); Marta Paniagua (Directora de l’Escola Innova); Natalia Salgado Garcia (professora d’anglès i coordinadora del departament d’anglès de l’Escola Innova); Irene Caballero García (professora d’anglès de l’Escola Innova); i Remma Aggarwal Aggarwal (professora d’anglès de l’Escola Innova).

Els guanyadors i guanyadores han estat els següents:

  • 1r Premi Categoria A: a l’obra “Marc and pizza man” de l’autor Marc Verdejo Girona
  • 2n Premi Categoria A: a l’obra “Going to the moon” de l’autora Ona Bosch Perelló
  • 3r Premi Categoria A: a l’obra “The circus and the audience” de l’autora Cloe Ruiz
  • 1r Premi Categoria B: a l’obra “Fun summer time” de l’autor Julian Gaton Rojas
  • 2n Premi Categoria B: a l’obra “The adventures of ramp” de l’autora Olaya Alvarez Lamuno
  • 3r Premi Categoria B: a l’obra “My special Roco” de l’autora Claudia Cristia Gil
  • 1r Premi Categoria C: a l’obra “Metro 2321” de l’autor Mark Ugrinovic Sanromà
  • 2n Premi Categoria C: a l’obra “The end of the world” de l’autora Cloe Hillock Carro

CATEGORIES D, E I F (DE 12 A 21 ANYS) Modalitat de Fotografia

El jurat de la modalitat de fotografia ha estat presidit pel regidor de l’àrea, Xavier Montalà, i format pels creatius de fotografia David López i Elena López, i el fotògraf professional Francesc Torres.

Els guanyadors i guanyadores han estat els següents:

  • 1r Premi Categoria D: a l’obra “Des de l’altre costat” de l’autora Nerea Heredia Morales
  • 2n Premi Categoria D: a l’obra “Al contrari amb lupa” de l’autora Gurleen Kaur                          
  • 3r Premi Categoria D: a l’obra “Foc 1” de l’autora Paula López Prada
  • 1r Premi Categoria E: a l’obra “Tràfic” de l’autora Mònica Balagué Rodríguez   
  • 2n Premi Categoria E: a l’obra “L’aigua mirall” de l’autora Irene Calvarro                
  • 3r Premi Categoria E: a l’obra “Piano” de l’autora Emily Sheptura Miller                         
  • 1r Premi Categoria F: a l’obra “Resiliència” de l’autora Carmen Cubero Hurtado           
  • 2n Premi Categoria F: a l’obra “Somia” de l’autora Eva Pacheco Pacheco
  • 3r Premi Categoria F: a l’obra “L’altra pell” de l’autora Jordina Rué Alcové                      

Modalitat d’Arts Plàstiques

El jurat de la modalitat d’arts plàstiques ha estat presidit pel regidor de l’àrea, Xavier Montalà, i format per Maria Domènech Masdeu (tècnic en Caracterítzació i l.lustració i Maquillatge Artístic); Alicia Mateos (dissenyadora gràfica i il·lustradora); Clara Tremosa Marsal (graduada en Disseny i Creació Digital); i Omar Zbari (artista Visual).

Els guanyadors i guanyadores han estat els següents:

  • 1r Premi Categoria D: a l’obra “Summer”, de l’autora Allegra Rotili Mastrogiuseppe
  • 2n Premi Categoria D: a l’obra “Autorretrat”, de l’autora Natalia Moncada Navarro
  • 3r Premi Categoria D: a l’obra “Les ombres de la nit“, de l’autor Carlos Lax Viu
  • 1r Premi Categoria E: a l’obra “Dona lliure”, de l’autora Nihalika Sharma
  • 2n Premi Categoria E: a l’obra “Assemblage”, de l’autora Laia Vatin Colom
  • 3r Premi Categoria E: a l’obra “City Life”, de l’autora Carlota Arbó Capdevila
  • 1r Premi Categoria F: a l’obra “Introspecció”, de l’autora Celyne Jiménez Camarero
  • 2n Premi Categoria F: a l’obra “Angoixa”, de l’autora Oihane Aida Salazar Craiu
  • 3r Premi Categoria F: a l’obra “Evolució”, de l’autora Jordina Rué Alcové
  • Menció especial Categoria F: a l’obra “La flor de l’avortament” de l’autora Clara Ruiz Llobet

Modalitat d’Audiovisuals

El jurat de la modalitat d’audiovisuals ha estat presidit pel regidor de l’àrea, Xavier Montalà; i format pels creatius d’audiovisuals David López i Elena López; i el fotògraf professional Francesc Torres.

Els guanyadors i guanyadores han estat els següents:

  • El 1r i 2n Premi de la Categoria E queden deserts.
  • 3r Premi Categoria E: a l’obra “ Nostàlgia” de l’autora Mireia Iglesias Cendrós
  • El 1r i 2n Premi de la Categoria F queden deserts.
  • 3r Premi Categoria F: a l’obra “Floretes” de l’autora Esther Príncep Ramos                     

Modalitat de literatura – Llengua Catalana i Castellana

El jurat de la modalitat de literatura ha estat presidit pel regidor de l’àrea, Xavier Montalà; i format per Marisol Solano Làzaro (Responsable del Servei de Normalització Lingüística de Salou); Maria Victòria Domingo Masdéu (Bibliotecària Municipal de l’Ajuntament de Salou); Inés Muñoz Suescun (Professora de Llengua i Literatura a l’INS Marta Mata); Bárbara Fernández Esteban (Escriptora); Ana Belén Rodríguez Ros (Escriptora); i Teresa Clavé Fabra (Tècnica de Comunicació de l’Ajuntament de Salou).

Els guanyadors i guanyadores han estat els següents:

  • 1r Premi Categoria D: a l’obra “L’illa del drac”, de l’autor Steven Ogbebor
  • 2n Premi Categoria D: a l’obra “Cada día a las ocho”, de l’autor Adrià Martínez García
  • 3r Premi Categoria D: a l’obra “Una historia que pasó”, de l’autora Teresa Fernández Sáiz
  • Menció especial Categoria D: a l’obra “Héroes de nuestro tiempo”, de l’autor Eric Anglès Paredes
  • 1r Premi Categoria E: a l’obra “Valeria” de l’autora Maria Arrufat Gorga  
  • 2n Premi Categoria E: a l’obra “No llores” de l’autora JiaHui Ye
  • 3r Premi Categoria E: a l’obra “Memòries del nostre amor” de l’autora Carla González Ortiz
  • Menció especial Categoria E: a l’obra “Vals de mentiras” de l’autor Damià Colet Rabassa
  • 1r Premi Categoria F: a l’obra “¿Y que hariamos nosotros sin la riqueza de nuestra lengua?” de l’autora Aina Roig Vilamajo
  • 2n Premi Categoria F: a l’obra “08:46:37 h” de l’autora Helena Farriol Maklouf
  • 3r Premi Categoria F: a l’obra “Más que vida, más que agua” de l’autora Phoebe Iglesias Cividanes
  • Menció especial Categoria F: a l’obra “Alma oscura” de l’autora Lucía Martínez Plaza

Modalitat de literatura – Llengua Anglesa

El jurat de la modalitat de literatura en llengua anglesa ha estat presidit pel regidor de l’àrea, Xavier Montalà; i format per Ana Maria Nieto Aparicio (Directora de l’Escola Oficial d’Idiomes i professora d’anglès); Neus Penalba Suárez (professora de l’Escola Oficial d’Idiomes i estudiant de doctorat en literatura); Alexis Beneito López (llicenciat en filologia anglesa i Coordinador de la Martina Kids&Us Salou); Marta Paniagua (Directora de l’Escola Innova); Natalia Salgado Garcia (professora d’anglès i coordinadora del departament d’anglès de l’Escola Innova); Irene Caballero García (professora d’anglès de l’Escola Innova); i Remma Aggarwal Aggarwal (professora d’anglès de l’Escola Innova).

Els guanyadors i guanyadores han estat els següents:

  • 1r Premi Categoria D: a l’obra “What is gender inequality exactly?” de l’autora Marta Castellano Linares
  • 2n Premi Categoria D: a l’obra “An invisible problem: Plastic Soup” de l’autora Laia Alegret Pallarès
  • 3r Premi Categoria D: a l’obra “Respect” de l’autora Abril Vela Obiols
  • 1r Premi Categoria E: a l’obra “Death, mind over matter” de l’autora Regina Vázquez Gabilondo
  • 2n Premi Categoria E: a l’obra “Letter to Donald J.Trump” de l’autora Ainhoa Capella Ibargaray
  • 3r Premi Categoria E: a l’obra “Desolation” de l’autor Albert Delgado Varas
  • 1r Premi Categoria F: a l’obra “Torn Apart” de l’autora Òria Valls Castany               
  • 2n Premi Categoria F: a l’obra “A supermarket romance” de l’autor Andreu Magí Joaquim
  • 3r Premi Categoria F: a l’obra “Why I Stopped Using Social Media” de l’autora Sara López Vázquez

Tots els/les alumnes finalistes van rebre un obsequi i un llapis de memòria amb l’edició del llibre en digital que recull les obres/ treballs premiats i mencions d’honor d’aquesta dinovena edició. Cal recordar que els centres educatius rebran els diplomes de dits alumnes per repartir-los.

Un cop finalitzat l’acte de lliurament, les persones assistents van poder gaudir de la inauguració de l’exposició de totes les obres dels guanyadors/es i finalistes d’aquesta 19ena edició dels premis, que romandrà oberta durant uns quinze dies, aproximadament.

Temas

Comentarios

Lea También