Este sitio web puede utilizar algunas "cookies" para mejorar su experiencia de navegación. Por favor, antes de continuar en nuestro sitio web, le recomendamos que lea la política de cookies.

Els tarragonins José Luís Montesinos i Oriol Tarragó, nominats als Gaudí

En les categories de millor curtmetratge i millor so, respectivament
Whatsapp
D'esquerra a dreta: Miguel Angel Jenner (actor), José Luis Montesinos (director), Lluís Altés (actor), José Maria Torres (productor executiu) i Arturo Méndiz (productor).

D'esquerra a dreta: Miguel Angel Jenner (actor), José Luis Montesinos (director), Lluís Altés (actor), José Maria Torres (productor executiu) i Arturo Méndiz (productor).

Avui s'han conegut les nominacions als VII Premis Gaudí. Entre els aspirants a guardó hi ha dos tarragonins. El primer és José Luís Montesinos, que aspira al Gaudí en la categoria de millor curtmetratge amb el film 'El Corredor'. L'altre és el reusenc Oriol Tarragó, que opta al millor so amb dues pel·lícules: 'El Niño' i '[REC]4: Apocalipsis'.

Montesinos competirà pel guardó amb 'Alex', de Laura García; 'Café para llevar', de Patrícia Font; i 'Line-up', d'Àlex Julià Rich.

Per la seva banda, al millor so, els nominats són: Dani Fontrodona, Alejandro Castillo i Ricard Casals per 'Stella Cadente'; Dani Fontrodona, Jordi Monrós i Marc Orts per 'L'altra frontera'; Sergio Bürmann, Oriol Tarragó i Marc Orts per 'El niño'; i Xavi Mas, Oriol Tarragó i Marc Orts per '[REC]4: Apocalipsis'.

 

'El Niño', la favorita

Precisament la coproducció catalana 'El Niño' de Daniel Monzón parteix com a favorita als Gaudí amb 15 nominacions, entre les quals hi ha la de millor pel·lícula en llengua no catalana, millor direcció i millor guió. Tot i això, en dos apartats el film està dues vegades nominat, és a dir que d'aconseguir tots els guardons se n'emportaria 13. Així ho ha donat a conèixer aquest dimarts l'Acadèmia del Cinema Català que ha anunciat els nominats a la pròxima gala dels VII Premis Gaudí que se celebraran l'1 de febrer. Segueixen a 'El Niño', 'Stella Cadente' de Lluís Miñarro amb 13 nominacions, '[REC] 4' de Jaume Balagueró amb 9 i '10.000 KM' de Carlos Marques-Marcet i 'Rastres de Sàndal' de Maria Ripoll amb 8.

A millor pel·lícula estan nominades, 'Born', escrita i dirigida per Claudio Zulian; 'L'altra frontera' dirigida per André Cruz; 'Rastres de Sàndal' dirigida per Maria Ripoll i 'Stella Cadente' de Lluís Miñarro. A millor pel·lícula en llengua no catalana hi concorren '10.000 KM' de Carlos Marques-Marcet; 'El Niño' de Daniel Monzón; 'Hermosa Juventud' de Jaime Rosales i '[REC] 4. Apocalipsis' dirigida per Jaume Balagueró.

Carlos Marques-Marcet per '10.000 KM'; Daniel Monzón per 'El Niño'; Jaime Rosales per 'Hermosa juventud' i Lluís Miñarro per 'Stella Cadente', estan nominats en l'apartat de millor director. Els nominats a millor guió son Carlos Marques-Marcet i Clara Roquet per '10.000 KM'; Daniel Monzón i Jorge Guerricaechevarría per 'El Niño'; Jaime Rosales i Enric Rufas per 'Hermosa juventud' i Lluís Miñarro i Sergi Belbel per 'Stella Cadente'.

Les nominades a la categoria de millor protagonista femenina són Aina Clotet per 'Rastres de sàndal'; Bárbara Lennie per 'Stella Cadente'; Ingrid García-Jonsson per 'Hermosa juventud' i Natalia Tena per '10.000 KM'. A millor protagonista masculí estan nominats Àlex Brendemühl per 'Stella Cadente'; David Verdaguer per '10.000 KM'; Jesús Castro per 'El Niño' i Luis Tosar, també per 'El Niño'.

Al millor documental estan nominades 'Bugarach' de Ventura Durall, Sergi Cameron i Salvador Sunyer; 'Els anys salvatges' també de Ventura Durall; 'Gabor' de Sebastián Alfie, i 'I will be murdered (Demà moriré)' de Justin Webster. 'Els caps de drap a la selva de l'arc de Sant Martí' d'Àlex Colls i 'Mortadel·lo i Filemó contra en Jimmy el Catxondo' de Javier Fesser són les dues pel·lícules nominades en animació.

A l'apartat de millor pel·lícula per a televisió hi ha 'Descalç sobre la terra vermella' d'Oriol Ferrer; 'L'últim ball de Carmen Amaya' de Judith Colell; 'Prim: el asesinato de la calle del Turco' de Miguel Bardem, i 'Vicenç Ferrer' d'Agustí Crespi. A la categoria millor pel·lícula europea, els acadèmics han nominat 'La isla mínima' d'Alberto Rodríguez; 'Ida' de Pawel Pawlikowski; 'La gran bellesa' de Paolo Sorrentino, i 'Magical Girl' de Carlos Vermut.

 

1. Millor pel·lícula

BORN, direcció de Claudio Zulian

L'ALTRA FRONTERA, direcció d'André Cruz Shiraiwa

RASTRES DE SÀNDAL, direcció de Maria Ripoll

STELLA CADENTE, direcció de Lluís Miñarro

 

2. Millor pel·lícula en llengua no catalana

10.000 KM, direcció de Carlos Marques-Marcet

EL NIÑO, direcció de Daniel Monzón

HERMOSA JUVENTUD, direcció de Jaime Rosales

[REC]4: Apocalipsis, direcció de Jaume Balagueró

 

3. Millor director

Carlos Marques-Marcet per 10.000 KM

Daniel Monzón per EL NIÑO

Jaime Rosales per HERMOSA JUVENTUD

Lluís Miñarro per STELLA CADENTE

 

4. Millor guió

Carlos Marques-Marcet i Clara Roquet per 10.000 KM

Daniel Monzón i Jorge Guerricaechevaría per EL NIÑO

Jaime Rosales i Enric Rufas per HERMOSA JUVENTUD

Lluís Min?arro i Sergi Belbel per STELLA CADENTE

 

5. Millor protagonista femenina

Aina Clotet per RASTRES DE SÀNDAL

Bárbara Lennie per STELLA CADENTE

Ingrid García-Jonsson per HERMOSA JUVENTUD

Natalia Tena per 10.000 KM

 

6. Millor protagonista masculí

Àlex Brendemühl per STELLA CADENTE

David Verdaguer per 10.000 KM

Jesús Castro per EL NIÑO

Luis Tosar per EL NIÑO

 

7. Millor direcció de producció

Edmon Roch i Toni Novella per EL NIÑO

Josep Amorós per RASTRES DE SÀNDAL

Mayca Sanz per 10.000 KM

Oriol Maymó i Teresa Gefaell per [REC]4: APOCALIPSIS

 

8. Millor pel·lícula documental

BUGARACH, direcció de Ventura Durall, Sergi Cameron i Salvador Sunyer

ELS ANYS SALVATGES, direcció de Ventura Durall

GABOR, direcció de Sebastián Alfie

I WILL BE MURDERED (DEMÀ MORIRÉ), direcció de Justin Webster

 

9. Millor curtmetratge

ALEX, direcció de Laura García

CAFÉ PARA LLEVAR, direcció de Patrícia Font

EL CORREDOR, direcció de José Luis Montesinos

LINE-UP, direcció d'Àlex Julià Rich

 

10. Millor pel·lícula d'animació

ELS CAPS DE DRAP A LA SEVA DE L'ARC DE SANT MARTÍ, direcció d'Àlex Colls

MORTADEL·LO I FILEMÓ CONTRA JIMMY EL CATXONDO, direcció de Javier Fesse

 

11. Millor pel·lícula per a televisió

DESCALÇ SOBRE LA TERRA VERMELLA, direcció d'Oriol Ferrer

L'ÚLTIM BALL DE CARMEN AMAYA, direcció de Judith Colell

PRIM: EL ASESINATO DE LA CALLE DEL TURCO, direcció de Miguel Bardem

VICENÇ FERRER, direcció d'Agustí Crespi

 

12. Millor direcció artística

Anna Pujol Tauler per RASTRES DE SÀNDAL

Antón Laguna per EL NIÑO

Javier Alvariño per [REC]4: APOCALIPSIS

Sebastián Vogler per STELLA CADENTE

 

13. Millor actriu secundària

Bárbara Lennie per EL NIÑO

Mercè Arànega per BORN

Rosa Novell per RASTRES DE SÀNDAL

Vicky Peña per LOS TONTOS Y LOS ESTÚPIDOS

 

14. Millor actor secundari

Àlex Batllori per STELLA CADENTE

Eduard Fernández per EL NIÑO

Francesc Madaula per STELLA CADENTE

Sergi López per EL NIÑO

 

15. Millor muntatge

Guillermo de la Cal per [REC]4: APOCALIPSIS

Juliana Montan?és i Carlos Marques-Marcet per 10.000 KM

Mapa Pastor per EL NIÑO

Núria Esquerra per STELLA CADENTE

 

16. Millor música original

Arnau Bataller per [REC]4: APOCALIPSIS

Diego Pedragosa i Sergi Cameron per ELS ANYS SALVATGES

Roque Baños per EL NIÑO

Zeltia Montes i Simon Smith per RASTRES DE SÀNDAL

 

17. Millor fotografia

Carles Gusi per EL NIÑO

Jimmy Gimferrer per STELLA CADENTE

Pablo Rosso per [REC]4: APOCALIPSIS

Pau Esteve Birba per HERMOSA JUVENTUD

 

18. Millor vestuari

Anna Güell per RASTRES DE SÀNDAL

Elena Ballester per BORN

Mercè Paloma per STELLA CADENTE

Vinyet Escobar per 10.000 KM

 

19. Millor so

Dani Fontrodona, Alejandro Castillo i Ricard Casals per STELLA CADENTE

Dani Fontrodona, Jordi Monrós i Marc Orts per L'ALTRA FRONTERA

Sergio Bürmann, Oriol Tarragó i Marc Orts per EL NIÑO

Xavi Mas, Oriol Tarragó i Marc Orts per [REC]4: APOCALIPSIS

 

20. Millor efectes especials/digitals

Àlex Villagrasa (Lamppost), David Am- bit, Lucía Salanueva, Lluís Rivera i Josep Claret per [REC]4: APOCALIPSIS

Bernat Aragonés, Eric Venti, Jose Bahamonde i Arturo Baston per L'ALTRA FRONTERA

Guillermo Orbe, David Martí i Montse Ribé (DDT) i Raúl Romanillos per EL NIÑO

Javier Romero per MORTADEL·LO I FILEMÓ CONTRA EN JIMMY EL CATXONDO

 

20. Millor maquillatge i perruqueria

Alma Casal i Elena Pérez per [REC]4: APOCALIPSIS

Ignasi Ruiz per STELLA CADENTE

Concha Rodríguez i Jesús Martos per RASTRES DE SÀNDAL

Alicia Rodríguez i Sergio Esche per BORN

 

22. Millor pel·lícula europea

IDA, direcció de Pawel Pawlikowski

LA GRANDE BELLEZZA (LA GRAN BELLESA), direcció de Paolo Sorrentino

LA ISLA MÍNIMA, direcció d'Alberto Rodríguez

MAGICAL GIRL, direcció de Carlos Vermut

Temas

  • CINE

Comentarios

Lea También