Uns 400 joves estudiants de Salou d’entre 6 i 21 anys han estat els finalistes de la XVI edició dels premis 30 d’octubre a la creativitat infantil i juvenil.
Aquesta tarda, en el decurs d’un acte multitudinari al Teatre Auditori de Salou (TAS), s’han donat a conèixer els guanyadors de les quatre modalitats: literatura, arts plàstiques, audiovisuals i fotografia en les diverses categories.
L’alcalde Pere Granados, acompanyat de la regidora de Cultura, Mª José Rodríguez, i del jurat dels premis, ha adreçat unes paraules als joves: “aquests premis, us donen als joves l’oportunitat d’experimentar i són una plataforma per aprendre, treballar i divulgar les vostres experiències creatives i expressives”.
Granados ha afegit que “és evident la gran acollida i els bons resultats de les passades edicions, per això penso que tots els implicats i compromesos en la tasca de la formació cultural i artística dels joves hem d’estar molt satisfets”.
Els premiats en la modalitat de Fotografia en les categories D,E i F (12 a 21 anys) i segons el jurat han estat:
- 3r premi grup D: “ Eau ” de l’autora Maria Gallego Castillo
- 2n premi grup D: “ Atardecer Indio ” de l’autora Claudia Martínez Navarro
- 1r premi grup D: “ Amor Infinit ” de l’autora Maria Cabrera Carceller
- 3r premi grup E: “ Silencio ” de l’autora Alba Fernández Miranda
- 2n premi grup E: “La Salida” de l’autora Zaida García Robles
- 1r premi grup E: “ Water-Bombs” de l’autora Sara Rico Magriñà
- 3r premi grup F: “ Autocrítica ” de l’autora Alba Sánchez Chacón
- 2n premi grup F: “ Mermaid ” de l’autora Amanda Viñas Toledo
- 1r premi grup F: “ La mar als teus ulls ” de l’autora Paula Romero Rivero
Els premiats en la modalitat d’arts plàstiques en les categories A,B,C,D,E i F (6 a 21 anys) i segons el jurat han estat:
- 3r Premi Grup A: “ Girasol ” de l’autor Torrents Alfonso Hernández
- 2n Premi Grup A: “ Hojas ” de l’autora Marta Molero Martos
- 1r Premi Grup A: “ Conillet Gafotas ” de l’autor Adrià Margalef Márquez
- 3r Premi Grup B: “ Flors 10 ” de l’autora Nikol Borislav Chakarova
- 2n Premi Grup B: “ La peixera ” de l’autora Paula López Prada
- 1r Premi Grup B: “Retrat” de l’autor Eduard Rodríguez Jiménez
- 3r Premi Grup C: “ Prisionero ” de l’autor Alejandro Cuétara Gutiérrez
- 2n Premi Grup C: “ Terra ” de l’autor Mario Torrijos Baigorri
- 1r Premi Grup C: “ La platja de l’hivern ” de l’autor Albert Argudo Unda
- 3r Premi Grup D: “L’art del pensament” de l’autora Paula Clúa Sicília
- 2n Premi Grup D: “ Myself ” de l’autora Alba Molina Robles
- 1r Remi Grup D: “ Bailarina Flamenca ” de l’autora Beatrice Stefania Lupasco
- 3r Premi Grup E: “ Serenitat ” de l’autora Maria Mozhaeva
- 2n Premi Grup E: “ Calm” de l’autor Ielyzaveta Vovk
- 1r Premi Grup E: “ Ryunosuke ” de l’autora Encarna Carcelen Resneda
- 3r Premi Grup F: “ Perseguint els meus somnis ” de l’autora Ruo Xi Situ Ye
- 2n Premi Grup F: “ Creativitat Atrapada” de l’autora Helena Roca Mir
- 1r Premi Grup F: “ Red Destiny “de l’autora Júlia Abando Artigas
Els premiats en la modalitat d’Audiovisuals en les categories E i F (14 a 21 anys) i segons el jurat han estat:
- 3r premi del grup E: queda desert per manca de participants.
- 2n premi grup E: “ Una sonrisa” de l’autora Alba Fernández Miranda
- 1r premi del grup E: “Ìl concerto Final” de l’autor Víctor Torrents Castellanos
- 3r premi grup F: el jurat reunit ha deliberat que el tercer premi quedi desert
- 2n premi grup F: “ ¿Y si nunca...? ” de l’autora Aroa Redondo Ruiz
- 1r premi grup F: “ Feminicidis ” de l’autora Paula Donoso Solís
I en la modalitat de literatura Llengua Catalana i Castellana en les categories A,B,C,D,E i F (6 a 21 anys) i segons el jurat han estat:
- 3r Premi Grup A: “ El meu amic ” de l’autor Izan Franco Muñoz
- 2n Premi Grup A: “ El gat ” de l’autora Uliana Bugaievska
- 1r Premi Grup A: “ Els sis amics i l’aventura del tresor ” de l’autora Natalia Alexandra Guarnizo Polanco
- 3r Premi Grup B: “ El llibre màgic ” de l’autora Alba de Vicente Companys
- 2n Premi Grup B: “ El nen que va guanyar el certamen literari ” de l’autor Xavier Iglesias Cendrós
- 1r Premi Grup B: “ El gat valent ” de l’autor Elías Serrano Daza
- 3r Premi Grup C: “ El meu germà ” de l’autora Mariona Prats Rivas
- 2n Premi Grup C: “ La ploma i la tinta ” de l’autora Judith Pascual Lozano
- 1r Premi Grup C: “ Les quatre cares del bulling ” de l’autor Marc Vilajosana Quesada
- 3r Premi Grup D: “ El noi d’ulls blaus ” de l’autora Alba Molina Robles
- 2n Premi Grup D: “ Recuerdos ” de l’autora Veronika Hampel Jiménez
- 1r Premi Grup D: “ El viatge de l’Aisha ” de l’autora Esther Iñigo Álvarez
- 3r Premi Grup E: “ Un bitllet cap enlloc ” de l’autora Cèlia Bujaldón Rodríguez
- 2n Premi Grup E: “ Perquè compto amb tu ” de l’autora Maria Aura Vascan
- 1r Premi Grup E: “ Una llum en la foscor” de l’autor Marçal Gutierrez Montserrat
- 3r Premi Grup F: “Una altra forma de veure” de l’autora Anna Ying Pascual Albiol
- 2n Premi Grup F: “L’inquilí” de l’autora Cèlia Vendrell Peris
- 1r Premi Grup F: “ Recuerdo verla sonreir” de l’autora Iratxe Martínez Sevilla
Per finalitzar la modalitat de literatura Llengua Anglesa en les categories C, D,E i F (12 a 21 anys) i segons el jurat han estat:
- 3r Premi Grup C: “If the dragon egg hatched in the Iberian Peninsula” de l’autor Marc Pardo Torné
- 2n Premi Grup C: “The adventures of the Nick” de l’autora Anastasia Korolkova
- 1r Premi Grup C: “Climate trouble” de l’autora Nadia Kryuchkova
- Menció ex aequo Grup D: “ No Pain No Gain ” de l’autor Basile Day
- Menció ex aequo Grup D: “ A big surprise ” de l’autora Claudia Poppy McGrath Nobbs
- 3r Premi Grup D: “I’m the only one” de l’autora Aina Roig Vilamajó
- 2n Premi Grup D: “The librarian” de l’autora Sara Assens González
- 1r Premi Grup D: “Censored” de l’autora Naomi Revusky del Campo
- Menció d’honor Grup E: “ Light over darkness ” de l’autor Daniel John Evans Andrews
- 3r Premi Grup E: “Definitely not a normal day” de l’autor Tomás Kammüller Pont
- 2n Premi Grup E: “Mr. Black” de l’autora Gunnar Montseny Gens
- 1r Premi Grup E: “The mirror girl ” de l’autor Jordi Salvadó Torres
- 3r Premi i el 2n Premi Grup F: el jurat reunit ha deliberat que quedin deserts.
- 1r Premi Grup F: “What I found out... a story of discovery” de l’autora Lara Marcela Veiga Evans